V souvislosti s menopauzou a klimakteriem se také často hovoří o přibývání na váze. Tento bod však nemusí být úplně jednoznačný. „Období klimakteria, co se týká váhy, nemusí přinášet žádné výrazné změny. Je pravda, že v tomto období se metabolismus ženy zpomaluje, věkem samozřejmě ubývá částečně i pohyb, ale pokud se zdravě a vyváženě stravujeme, není důvod nabírat na váze,“ říká Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE, https://www.naturhouse-cz.cz/pobocky/strakonice-91
Jiná situace však nastává, když musí žena v souvislosti s klimakteriem přistoupit na hormonální léčbu. V tomto případě mohou kila přibýt, protože hormony v lécích často způsobují zadržování vody v těle. Toto se pak dá omezit správným pitným režimem, omezením kávy a sladkého. Dobrou zprávou je, že v některých případech lze hormonální léčbu nahradit přírodními medikamenty.
Při hubnutí zkrátka nezáleží na tom, zda je žena v klimakteriu nebo ne. Pokud se o sebe stará, chce být zdravá, dobře se cítit a vypadat, stačí, když dodržuje zásady zdravého životního stylu. Kromě zdravého jídelníčku, se kterým mohou pomoci výživoví poradci, pomáhá také zdravý pohyb. „Hodně žen dnes cvičí například jógu, která jim pomáhá se udržovat v psychické i fyzické pohodě. Obecně aktivní životní styl může klimakterium i oddálit. Spousta našich klientek okolo 50. nebo 55. roku projevy klimakteria ještě nezaznamenala,“ říká Věra Burešová z NATURHOUSE.
Nabízí se také otázka, zda je během klimakteria a po něm častější jo-jo efekt. I zde se výživová poradkyně domnívá, že klimakterium na jo-jo efekt vliv nemá. „Zhubnout a váhu si udržet je otázka správného nastavení životního stylu. Důležité je hubnout postupně a nespoléhat se na zázračné diety, které slibují třeba i ztrátu 10 kilogramů během 5 dnů. Ideální je hubnout okolo 1 kila za týden, hubne-li žena rychleji, chová se ke svému tělu velmi nezdravě a zadělává si právě na jo-jo efekt, ať už je v klimakteriu nebo není,“ říká Věra Burešová.
Doporučení na závěr tedy zní: „V průběhu klimakteria zkrátka platí to stejné jako v každém věku. Je potřeba se pravidelně a pestře stravovat, jíst kvalitní potraviny, dodržovat pitný režim. Vyhýbat se konzumaci sladkého, bílého pečiva, soli, nadměrnému pití kávy a alkoholu. Jíst hodně zeleniny a ovoce, používat zdravé tuky. Hýbat se, jít třeba jen na vycházku a myslet pozitivně, těšit se z maličkostí,“ zakončuje Věra Burešová z NATURHOUSE.