Menopauza a hubnutí.

A co se vlastně v ženském těle při menopauze děje? Dochází k útlumu funkce vaječníků, čímž klesá tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. Opožďuje se ovulace, pomalu se zastavuje menstruační cyklus, přičemž jde o postupný proces. Nakonec dojde ke ztrátě plodnosti, kdy už žena není schopná otěhotnět. S menopauzou se někdy mohou pojit nepříjemností, kterými žena může trpět. Jedná se o příznaky jako je zběsilé bušení srdce, nadměrné pocení v noci, návaly horka, brnění končetin, poruchy spánku, snížené libido, podrážděnost, únava a deprese. Příznaky se přitom mohou začít objevovat až 7 let před poslední menstruací. Menopauza může být také příčinou vzniku různých onemocnění. Nejčastější z nich bývají infekce močových cest. Stoupá také riziko srdečního infarktu nebo mozkové příhody.

Kila během menopauzy přibývat nemusí

V souvislosti s menopauzou a klimakteriem se také často hovoří o přibývání na váze. Tento bod však nemusí být úplně jednoznačný. „Období klimakteria, co se týká váhy, nemusí přinášet žádné výrazné změny. Je pravda, že v tomto období se metabolismus ženy zpomaluje, věkem samozřejmě ubývá částečně i pohyb, ale pokud se zdravě a vyváženě stravujeme, není důvod nabírat na váze,“ říká Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE, https://www.naturhouse-cz.cz/pobocky/strakonice-91

Jiná situace však nastává, když musí žena v souvislosti s klimakteriem přistoupit na hormonální léčbu. V tomto případě mohou kila přibýt, protože hormony v lécích často způsobují zadržování vody v těle. Toto se pak dá omezit správným pitným režimem, omezením kávy a sladkého. Dobrou zprávou je, že v některých případech lze hormonální léčbu nahradit přírodními medikamenty.

Při hubnutí zkrátka nezáleží na tom, zda je žena v klimakteriu nebo ne. Pokud se o sebe stará, chce být zdravá, dobře se cítit a vypadat, stačí, když dodržuje zásady zdravého životního stylu. Kromě zdravého jídelníčku, se kterým mohou pomoci výživoví poradci, pomáhá také zdravý pohyb. Hodně žen dnes cvičí například jógu, která jim pomáhá se udržovat v psychické i fyzické pohodě. Obecně aktivní životní styl může klimakterium i oddálit. Spousta našich klientek okolo 50. nebo 55. roku projevy klimakteria ještě nezaznamenala,“ říká Věra Burešová z NATURHOUSE.

Objevit se nemusí ani jojo-efekt

Nabízí se také otázka, zda je během klimakteria a po něm častější jo-jo efekt. I zde se výživová poradkyně domnívá, že klimakterium na jo-jo efekt vliv nemá. „Zhubnout a váhu si udržet je otázka správného nastavení životního stylu. Důležité je hubnout postupně a nespoléhat se na zázračné diety, které slibují třeba i ztrátu 10 kilogramů během 5 dnů. Ideální je hubnout okolo 1 kila za týden, hubne-li žena rychleji, chová se ke svému tělu velmi nezdravě a zadělává si právě na jo-jo efekt, ať už je v klimakteriu nebo není,“ říká Věra Burešová.

Doporučení na závěr tedy zní: „V průběhu klimakteria zkrátka platí to stejné jako v každém věku. Je potřeba se pravidelně a pestře stravovat, jíst kvalitní potraviny, dodržovat pitný režim. Vyhýbat se konzumaci sladkého, bílého pečiva, soli, nadměrnému pití kávy a alkoholu. Jíst hodně zeleniny a ovoce, používat zdravé tuky. Hýbat se, jít třeba jen na vycházku a myslet pozitivně, těšit se z maličkostí,“ zakončuje Věra Burešová z NATURHOUSE.

Potřebujete poradit?


Nahoru
Tento web používá soubory cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.Více informací